*
logo
*

Rezension: Hueber (cvičebnice)

ALL LEVELS Vydáno dne 14.06.2021

Recenze velmi kvalitních knih vydavatelství Hueber, s nimiž si procvičíte všechny jazykové dovednosti i prostředky.Cvičebnice vydavatelství Hueber

Před nějakou dobou jste si mohli přečíst v článku Studijní zdroje stručnou zmínku o cvičebnicích vydavatelství Hueber. Dnes bych vám tyto skvělé knihy rád představil podrobněji.

Vydavatelství Hueber nabízí mnoho kvalitních materiálů, z nichž jsem vybral řadu na kompletní procvičování jazykových dovedností (poslech & mluvení, čtení & psaní) i jazykových prostředků (gramatika, slovní zásoba a výslovnost). Proč je důležité pracovat na všech stránkách jazyka, si můžete přečíst např. v článku Co je na němčině nejdůležitější.

Cvičebnice jsou založeny na úzkém propojení procvičování pasivních a aktivních dovedností. Studenti si tak zlepšují nejen porozumění, ale i schopnost aktivně se vyjádřovat ústní a písemnou formou.

Propojené ale nejsou jen např. čtení s psaním, ale i jednotlivé díly cvičebnic pro každou úroveň.
Když si tedy začátečník v Hören & Sprechen pro úroveň A1 poslouchá a následně zkouší kupříkladu správně vyslovit německé pozdravy, může si v Lesen & Schreiben a Wortschatz & Grammatik procvičit psaní téhož, plus slovní zásobu a gramatiku spjatou s tímto tématem.

Cvičení jsou doplněna obrázky, které slouží nejen jako ilustrace, ale mnohdy jsou součástí otázek – jde o přirozený způsob, jak ukázat význam slov bez překládání.

Lesen & Schreiben

Jako první se podíváme na čtení a psaní. Tato část nabízí širokou škálu cvičení od krátkých rozhovorů s doplňováním slov na úrovni A1 až po čtení a psaní delších textů na úrovni C1. Tam, kde je na vyšších úrovních v psaní větší volnost, najdete v klíči “možnou odpověď”, kterou se lze inspirovat.

Témata, jak vidno z obsahu, se drží praktických věcí, které lze dobře využít v každodenním životě.
Některá cvičení se vám snaží nenápadně napovídat, třeba uvedením prvního písmena výrazu. Můžete si tak správně použít a zapamatovat si i důležitá slova, která jste nikdy předtím neviděli a vyhnete se frustraci z toho, že “ničemu nerozumíte”.

U vyšších úrovní texty a úlohy směřují k formátům mezinárodních jazykových zkoušek (více o nich si můžete přečíst Zkoušky a certifikáty).

Hören & Sprechen

Výborným prvkem poslechové části je to, že některá témata (krátké příběhy/rozhovor) slyšíte několikrát – význam je stejný, ale věty jsou pokaždé formulovány trochu jiným způsobem. Vše si tak důkladně procvičíte – jednou máte např. doplnit chybějící slova, jindy opakovat věty podle poslechu apod.
To se týká především nižších úrovní. U těch vyšších pak naopak poslechy opět směřují k formátům mezinárodních jazykových zkoušek.

Učebnice jsou vhodné především pro samouky. V klíči najdete nejen správné odpovědi, ale i kompletní přepis nahrávek – to vše navíc vždy ihned na další stránce. Že je to velice příjemné potvrdí každý, kdo někdy hledal odpovědi v klíči na konci knihy s neustálým přeskakováním na cvičení a zpět.

Wortschatz & Grammatik

Gramatická část nepodává výklad. Pokud by to někomu chybělo, může samozřejmě využít jiné vhodné publikace vydavatelství Hueber. Ale také lze použít přirozenou metodu učení nápodobou – části Lesen a Hören nabízí k tématům dostatek materiálu, který vám napoví, jak německá gramatika funguje.

Elektronická verze

Ať už byste si chtěli zmíněné cvičenice koupit nebo jen vypůjčit v knihovně (např. Goethe Institut), máte možnost si vybrat mezi papírovou a elektronickou­ verzí.Pokračovat můžete zde:

ALL LEVELS

Jak na to - Slovní zásoba

Co to znamená opravdu znát slovíčko? Jak se slovní zásobu efektivně učit? Spousty nápadů, jak se učit německá slovíčka jinak než klasickým překladovým systémem.

ALL LEVELS

Jak na to - SPRECHEN

Chtěli byste se naučit mluvit německy plynule, bez koktání? Chcete aby vaše němčina zněla opravdu německy?

ELEMENTARY

Výslovnost E

Jak vyslovovat E v němčině. Jaký je rozdíl mezi /ɛ/ a /e/.

Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře

Přidat komentář