*
logo
*

Worte nebo Wörter?

PRE Vydáno dne 10.08.2018

Slovo Wort má tvar množného čísla Worte nebo Wörter. Jaký je v nich rozdíl?Worte nebo Wörter?

Slovo Wort /vɔʁt/ TTT určitě znáte, protože patří k úplně základní slovní zásobě. Když se ale podíváme do slovníku, zjistíme, že nabízí dva tvary pro množné číslo – Worte a Wörter. Jaký je v nich rozdíl?

WORTE – myšlenky

Worte /ˈvɔʁtə/ je množné číslo, pokud nás zajímá výpověď, myšlenky, smysl. Např. když někoho citujeme, opakujeme jeho slova.

Das ist bloß fürchterlich! Wie konntest du das nur machen? Mir fehlen die WorteTTT

„Im Übrigen bin ich der Meinung, dass Karthago zerstört werden muss.“ oder „Ich bin ein Berliner.“ sind große Worte berühmter Politiker. TTT

Seine Worte haben sie tief verletzt. TTT

WÖRTER – složená z písmenek

Wörter /ˈvœʁtɐ/ je množné číslo, pokud bereme slovo jako gramatickou jednotku. Taková slova se skládají z písmenek, a pokud je jich více, mohou dávat dohromady věty.

Ein Satz besteht aus mehreren WörternTTT

Beim Scrabble legt man Wörter. TTT

Deine Passwörter solltest du auf keinen Fall auf dem Computer speichern! TTT

Dobrou pomůckou je i slovo Wörterbuch /ˈvœrtɐˌbuːx/ – slovník. Tam totiž najdete slova samostatně, jako hesla – nikoli výroky apod.

Skloňování

1. Worte Wörter
2. Worte Wörter
3. Worten Wörtern
4. Worte Wörter

Závěr

Doufáme, že Vám tento článek pomohl ujasnit si rozdíl mezi těmito dvěma tvary množného čísla. Můžete si pamatovat, že Wörter jsou slova skládající se z písmenek, kdežto Worte jsou slova nesoucí smysl, myšlenky.Pokračovat můžete zde:

PRE-INTERMEDIATE

Množné číslo

V němčině se můžeme mnohdy setkat s problémem, jak utvořit množné číslo, když zrovna nemáme po ruce slovník. Ovšem existují jistá pravidla, podle kterých se můžeme řídit a která nám pomohou správně určit tvar plurálu. Jaká jsou tato pravidla se dočtete zde.
ALL LEVELS

Jak na to - Selfrecording (nahrávejte se!)

Efektivní metoda, jak zlepšit svoji dovednost mluvit v němčině. Nahrávejte se!

ALL LEVELS

Jak na to - WÖRTERBUCH

Se slovníkem se každý už jistě setkal, mnozí ho používají každý den. Umíte s ním ale také správně pracovat? V tomto článku se dočtete o typech slovníků, k čemu se jaký slovník nejvíce hodí, jak se pracuje s výkladovým slovníkem, a naleznete zde také rady ohledně koupě vhodného slovníku.

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Worte nebo Wörter? 2 637 Od Franta K. Barták poslední příspěvek
před 6 měsíci

© 2018 nemcina-zdarma.cz
Ochrana osobních údajů