Mein Deutsch

Otázka ohledně dativu

 

Dobrý den, matou mě věty jako např. „Mit dem neuen auto“, vysvětlím proč. Vím že dativ „dem – der – dem“ se vztahuje ke 3. pádu „komu, čemu“, mám to tedy chápat tak, že „dem“ se vztahuje i k 7.pádu „s kým, s čím“, v tomto případě „S novým autem – Mit dem neuen auto“ ? Také jsem si všiml koncovky – neuEN, což se, jestli se nepletu vztahuje ke 4. pádu „koho, co“. Ptám se jako úplný začátečník.

Dobrý den,
na začátek připomenu, že podstatná jména se v něčmině píší s velkým písmenem na začátku → das Auto:)

Co se týče pádů obecně, podívejte se, prosím, na článek Pády v němčině.
Případně si můžete projít i ostatní články určené začátečníkům: Němčina pro začátečníky.

Koncovka -en ve Vámi zmíněné frázi není znakem 4. pádu, ale je to jakási neutrální koncovka při skloňování přídavných jmen – více se dozvíte zde: Skloňování přídavných jmen.

Jakékoli další dotazy rád zodpovím. :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před rokem

Dobrý den,
na začátek připomenu, že podstatná jména se v něčmině píší s velkým písmenem na začátku → das Auto:)

Co se týče pádů obecně, podívejte se, prosím, na článek Pády v němčině.
Případně si můžete projít i ostatní články určené začátečníkům: Němčina pro začátečníky.

Koncovka -en ve Vámi zmíněné frázi není znakem 4. pádu, ale je to jakási neutrální koncovka při skloňování přídavných jmen – více se dozvíte zde: Skloňování přídavných jmen.

Jakékoli další dotazy rád zodpovím. :)

Díky, určitě se někdy zas zeptám na něco dalšího, přeji hezký den.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.