Mein Deutsch

Unregelmäßige Verben 1a

Komentáře k článku: Unregelmäßige Verben 1a

 

Do skupiny 1b bych zařadila třeba pfeifen a schmeißen?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marcedes vložený před 4 lety

Do skupiny 1b bych zařadila třeba pfeifen a schmeißen?

Přesně tak, skvělé! :)

Zdravím, z jedneho youtube kanálu mam že slovesa sa delia na pravidelne a nepravidelne podľa toho ako sa časujú v prítomnom čase. Napr.: schreiben Ich schreibe Du schreibst Er/sie schreibt

Podľa tejto logiky je schreiben pravidelné sloveso. Kde je pravda? Ďakujem

Odkaz na příspěvek Příspěvek od TK1991 vložený před 4 lety

Zdravím, z jedneho youtube kanálu mam že slovesa sa delia na pravidelne a nepravidelne podľa toho ako sa časujú v prítomnom čase. Napr.: schreiben Ich schreibe Du schreibst Er/sie schreibt

Podľa tejto logiky je schreiben pravidelné sloveso. Kde je pravda? Ďakujem

Kterého kanálu? :)

business nemcina.

https://m.youtube.com/watch?…

Hned na začiatku o tom hovori.

Už to vidím.
Na internetu musí být člověk k zdrojům vždy kritický – za bernou mince považujte především oficiální slovníky.
Ve videích, především nerodilých mluvčích, mohou být nesrovnalosti. :(
Napsal jsem jim vzkaz pod video, třeba to opraví. :)

https://www.nemcina-zdarma.cz/…itomnem-case

Ale podla tohto clanku je sloveso schreiben pravidelne. Slovesa ktore nemenia zaklad slova pri časovani v pritomnom čase sú pravidelne. Alebo tomu zle rozumiem? A sloveso schreiben je PRAVIDELNE a zaroven SILNE. Alebo nie?

Pozn.: Pro jistotu připomínám, že základním rozdílem mezi slabými a silnými slovesy je, že slabá mají v participiu koncovku -t (např. gemacht), kdežto silná -en (např. gesehen). Více viz Minulý čas – perfektum.

Z toho mi vychádza že sloveso schlafen je nepravidelné. Pretože meni zákla slova pri časovaní v prítomnom čase. Ich schlafe. Ale du SCHLÄfst. Alebo nie?

Ale podla tohto clanku je sloveso schreiben pravidelne.

V tom článku se nikde nepíše, že by schreiben bylo pravidelné, je tam uvedeno jen jako příklad infinitivu.

Slovesa ktore nemenia zaklad slova pri časovani v pritomnom čase sú pravidelne. Alebo tomu zle rozumiem?

Ne, tak to opravdu není. Kdyžtak ještě mrkněte na Unregelmäßige Verben – Einleitung, kde je vysvětleno, co znamená pravidelné / nepravidelné / silné / slabé sloveso. :)

Z toho mi vychádza že sloveso schlafen je nepravidelné. Pretože meni základ slova pri časovaní v prítomnom čase. Ich schlafe. Ale du SCHLÄfst. Alebo nie?

Ano, schlafen je nepravidelné, silné. :)

Samotná odpoveď na otázku čo sú pravidelné slovesá tam nie je. Mozem jedine skusit vylucovaciu metodu. Takze pravidelne sloveso je take ktoré nemení základ slova NIKDY? Cize

  1. Infinitiv
  2. Pritomny cas tretia osoba
  3. Preteritum
  4. Perfekt

?

Rozdiel medzi silným a slabym slovesom bude potom ze maju rozdielnu koncovku v participe.

Vdaka

Tak skúsim ešte raz. Chapem tomu spravne slovne spojenie:
Silna slovesa = nepravidelna slovesa
Slaba slivesa = pravidelna slovesa

Ide tu o ine pomenovanie toho isteho?

Ten článek je určen pro začátečníky, takže není vhodné v něm vysvětlovat všechny podrobnosti. Ukazuje prostě jak se slovesa v přítomném čase časují pravidelně – na rozdíl od silných sloves (viz Silná (nepravidelná) slovesa v přítomném čase).

Tak skúsim ešte raz. Chapem tomu spravne slovne spojenie: Silna slovesa = nepravidelna slovesa Slaba slivesa = pravidelna slovesa Ide tu o ine pomenovanie toho isteho?

A četl jste ten článek, co jsem uváděl již výše?
Unregelmäßige Verben – Einleitung
Tam je to podrobně vysvětleno. :)

Ano cital som ho. Na zaklade neho sudim že ide proste o synonymum + medzi nepravidelne patria este ďalšie druhy ako spôsobove slovesa atď. Možno som nechapavý, skuste ma usmerniť.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od TK1991 vložený před 4 lety

Ano cital som ho. Na zaklade neho sudim že ide proste o synonymum + medzi nepravidelne patria este ďalšie druhy ako spôsobove slovesa atď. Možno som nechapavý, skuste ma usmerniť.

Výrazy „slabé/pravidelné“ sloveso lze považovat za synonyma. Ale u silných sloves je to složitější:
Každé silné sloveso je nepravidelné, ale ne každé nepravidelné sloveso je silné. :)
Lidé to sice běžně zaměňují, ale není to přesné.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.