Mein Deutsch

Jste tu poprvé?

ALL LEVELS Vydáno dne 09.05.2018

Jak náš web funguje a co na něm najdete.Jste tu poprvé?

Vítejte na internetových stránkách pro studenty němčiny, Mein Deutsch.

Provozovatelem stránek je firma Vitware s.r.o. (IČ 28815858). Chod stránek zajišťují Petr Hudík po technické a programové stránce a Mgr. František Barták po stránce obsahové. Patříme pod web Help for English (www.helpforenglish.cz).

V tomto článku bychom Vás chtěli seznámit se základními funkcemi tohoto webu a pomohli Vám, abyste již od začátku mohli stránky používat skutečně naplno.

Zdarma

Stránky Mein Deutsch (nemcina-zdarma.cz) jsou ZCELA ZDARMA pro všechny. Ano, je to pravda. Za nic na Mein Deutsch nebudete platit. Zdarma takto získáváte přístup k velkému množství studijních materiálů pro různé věkové kategorie a všechny úrovně pokročilosti.

Orientace na stránkách

Studijní materiály jsou na stránkách uspořádány do rubrik (gramatika, testy, četba, atd.). Výběr rubriky provádíte buď na hlavní stránce v hlavní nabídce a nebo v menu na levé liště.

Nabízíme v současné době dva základní typy materiálů:

 • Statické články – ve formě textu, určené pro čtení. Jsou to např. články vysvětlující gramatiku a slovní zásobu, povídky, recenze, tipy apod.
 • Interaktivní cvičení – text s interaktivními prvky (textová pole, rozbalovací nabídka, výběr možností).

Materiály jsou ve výpisu vpravo doplněny barevnou ikonkou s označením úrovně, pro kterou je daný článek/test určen. Toto označení je pouze orientační. Jste-li tedy mírně pokročilí (PRE-INTERMEDIATE), je pro vás vhodné učit se z článků ELEMENTARY, PRE-INTERMEDIATE a INTERMEDIATE. Co která úroveň znamená, se dočtete zde.

Materiály nejsou uspořádané podle toho, v jakém pořadí by je student měl procházet. Každý potřebuje něco jiného a v takovém množství článků / testů není možné vytvořit studijní plán, který by vyhovoval každému.

Pro snazší vyhledávání můžete použít vyhledávač v horní části levé lišty.

TIP: Pokud nevíte, jak začít, zkuste si projít nějaký obecný test (např. elementary či pre-intermediate). Po vyhodnocení zjistíte, ve kterých oblastech máte slabiny, a ty si na našich stránkách vyhledejte a prostudujte. Pracujte s různorodými materiály – nesnažte se do sebe nejdříve dostat všechnu gramatiku apod. Prokládejte gramatiku slovní zásobou, vše doplňujte četbou, zábavou apod.

Registrace

Stránky Mein Deutsch lze využívat i bez registrace. Registrace je však zdarma a přináší s sebou několik výhod:

 • Možnost vytvořit si vlastní profil a pod svojí přezdívkou vystupovat v komentářích a v diskusním fóru.
 • Možnost sledovat statistiku svých výsledků v testech a cvičeních, a mít přehled o testech a cvičeních, které jste si již prošli.
 • Možnost zapojit se do diskusního fóra.
 • Možnost komunikovat s autory článků a ostatními uživateli pomocí soukromých zpráv.

Registrace je snadná a k ničemu Vás nezavazuje. Sdělíte nám a ostatním uživatelům pouze ty osobní informace, které uznáte za vhodné.

Registrace v Mein Deutsch je platná i na dalších webových stránkách provozovaných firmou Vitware, tedy helpforenglish.cz, englishme.cz, spanelstina-zdarma.cz, latina-zdarma.cz.

Důležité prvky

Stránky Mein Deutsch nabízí poměrně velký počet zajímavých prvků, které Vám usnadní a zpříjemní učení.

Interaktivní testy s vysvětlením

Všechny naše testy, cvičení a kvízy vyhodnocuje počítač. Po projití každé aktivity se tedy dozvíte, které vaše odpovědi byly správné a které ne. Program dokonce váš výsledek porovná s průměrným výsledkem všech ostatních uživatelů.

ZÁSADNÍ ale je, že naše testy nabízí i VYSVĚTLENÍ SPRÁVNÝCH A ŠPATNÝCH ODPOVĚDÍ. Nezůstaneme tedy u toho, že vám řekneme, která odpověď byla správná a špatná, ale také PROČ je správná odpověď právě tato a proč vaše odpověď byla špatná. Vysvětlení jsou v češtině či slovenčině!

Vysvětlení se u některých testů zobrazí automaticky po vyhodnocení:

U jiných je potřeba ukazatelem myši přejet přes barevnou ikonku, která se po vyhodnocení u každé odpovědi objeví:

Skrytý překlad

Příkladové věty v článcích o gramatice, slovní zásobě apod. jsou opatřeny tzv. skrytým překladem. Najdete-li vedle věty žlutou ikonku žárovičky, přidržte na ní ukazatel myši a přečtěte si překlad věty. Vyzkoušejte si příklad:

Herzlich willkommen! Mein Deutsch ist hier für Sie. TTT *1

Tisk

Pokud si stránku, kde takový prvek je, chcete vytisknout, vyberte si ‘verze pro tisk’ – program tyto skryté překlady očísluje a umístí je na konec článku jako poznámku pod čarou.

Anglický koutek

Víme, že mnozí z našich návštěvníků se kromě němčiny učí i angličtinu. Abychom jim studium usnadnili, obsahují některé naše články na konci tzv. “Anglický koutek”, kde se můžete dočíst o nejdůležitějších rozdílech či naopak podobnostech mezi němčinou a angličtinou týkajících se daného tématu. Nechybí ani odkazy na příslušné články na webu Help for English.

Dotazy a komentáře

Pokud se chcete při studiu na cokoliv zeptat, můžete k tomu použít jednu ze tří metod:

 • Komentáře pod článkem – pod každým článkem je prostor na komentáře. Tento způsob však používejte pouze pro otázky či poznámky týkající se PŘÍMO daného článku.
 • Diskusní fórum – tuto funkci používejte pro všechny obecné dotazy. Zvolte si vhodnou rubriku ve fóru (každá má svoji funkci). Pro každý dotaz vytvořte samostatné téma (vlákno), které nazvěte nějak jasně (např. “Co znamená HASTE MAL ZEIT?”). V zájmu přehlednosti se vyhýbejte nic neříkajícím názvům jako “pomoc”, “překlad” apod.
 • Soukromá zpráva – tento způsob používejte pouze pro dotazy soukromého rázu. Pro ostatní dotazy používejte diskusní fórum. Zeptáte-li se např. soukromou zprávou na to, jaký je rozdíl mezi DRUCKEN a DRÜCKEN, byla by škoda, kdybyste si odpověď mohli přečíst jen vy osobně. Stejný dotaz položený v diskusním fóru je daleko prospěšnější, protože si ho mohou přečíst i další uživatelé a z naší odpovědi se něco naučit všichni. A o to nám jde.

Neočekávejte, že my autoři nebo jiní uživatelé za vás budou vypracovávat domácí úkoly, překládat vám dlouhé texty apod., za které byste v agentuře zaplatili stovky korun apod. Možná tu někoho takového najdete, nezahlcujte ale prosím podobnými prosbami fórum. Potřebujete-li pomoci s domácím úkolem, napište např. jednu či dvě věty sami a potom na fóru poproste o vysvětlení, kontrolu chyb apod.

Při psaní komentářů dodržujte pravidla slušnosti a respektujte ostatní uživatele. Provozovatel stránek neručí za obsah komentářů a soukromých zpráv.

Objevili jste chybu / překlep?

V našich článcích se tu a tam objeví chybička či překlep. Na to prosím upozorněte autora článku pomocí SOUKROMÉ ZPRÁVY TTT *2, nikoliv prostřednictvím komentáře. Překlep okamžitě odstraníme, komentář však pod článkem zůstává navždy – po opravě chyby už ztrácí smysl.

Ještě jednou vítejte na našich stránkách. Ať se Vám u nás líbí a němčina s Mein Deutsch Vás baví!


Tento článek jsme převzali z webu helpforenglish.cz s laskavým svolením Marka Víta.

Překlad:
 1. Vítáme vás! Mein Deutsch je tu pro vás!
 2. ikonka tužtičky – “Kontaktovat autora”


Pokračovat můžete zde:

ALL LEVELS

Ohlédnutí za rokem 2020

Co se na našem webu událo v průběhu uplynulého roku.

ALL LEVELS

Ohlédnutí za rokem 2021

Co se na tomto webu událo v průběhu uplynulého roku.

ALL LEVELS

Ohlédnutí za rokem 2018

Co se na našem webu událo v průběhu uplynulého roku.

Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře

Přidat komentář