Mein Deutsch

Imperativ - Rozkazovací způsob

Komentáře k článku: Imperativ - Rozkazovací způsob

 

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví x

Spravny Nemec musi preci umet dat prikaz,ne? :-D

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví FFF33

Seriály,…

Já se německy učím teprve rok a moc mě to chytlo!! Chtěl bych se koukat na seriály případně filmy v němčině s německými titulkami. Nevíte někdo kde to je zdarma ke stažení? A ještě něco…neznáte nějakou knížku v němčině pro začátečníky? Danke schön :-)

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví Iva

přehláska?

Ahoj či dobrý den. Máte to tu skvěle popsané, ale mám dotaz.
Máte tam napsáno, že slova s přehláskou se píší v imperativu bez přehlásky, ale hned nad tím:
du öffnest → öffne!
Je to tedy výjimka nebo ne?
Děkuji za odpověď :) A omlouvám se pokud je to příliš stupidní dotaz :)

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví rolnicka

Re: přehláska?

je to trochu zjednodušené a možná ne úplně šťastně – pravidlo, že slova s přehláskou jsou v imperativu bez přehlásky, zapomeňte.jedná se o určitý typ nepravidelných sloves (laufen, fahren…) a öffnen je pravidelné, takže otevři = öffne, bemühe dich = snaž se

Co si určitě zapamatujte, je, že druhá osoba jednotného čísla (du) a množného (ihr) (tedy lidé, kterým tykáme ať jsou sami nebo jich je víc a nejčastěji jim něco přikazujeme), v rozkazovacím způsobu nemá tu osobu du/ ihr. Kommst du nicht? Komm doch. Kommt ihr nicht? Kommt doch.

Jak je to se zvratnými zájmeny? Kdy se použije dich a kdy dir?

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.