Mein Deutsch

Jak tvořit měl bych mít, měl jsem mít

 

Dobrý den,, rád bych se zeptal na jednu pro mě zapeklitou věc:-) pracuji v Německu, stále se učím, nicméně i němečtí kolegové mi nedokáží vysvětlit větu… Např.. ich sollte gestern frei Haben – měl jsem mít včera volno… ?? A věta například: měl bych mít příští týden volno,, ale nemám,, měl bych mít zítra peníze, tak doufám, že dorazí..... Tvoří se tyto věty: ich hätte Sollen Haben?? – měl bych mít??? Kolegové mi nedokáží vysvětlit kdy se hätte používá…

Respektive jak vytvořit větu: měl bych mít, a větu: měl jsem mít ( volno, dovolenou, peníze…)

Velice děkuji

Možnou příčinou Vašich obtíže je v tomto případě fakt, že minulý tvar (préteritum) mnoha sloves vypadá stejně jako tvar Konjunktivu II, např.:

Ich spielte. Hrál jsem. / Hrál bych.

Z toho důvodu se to v podobných případech nahrazuje spojením s würden:

Ich würde spielen. Hrál bych.

Modální sloveso sollen se ale běžně s würden nepoužívá, takže může dojít k nedorozumění.

Pojďme se podívat na Vaše příklady:

Ich sollte gestern frei haben. – tvar préterita, bylo to tak v plánu
Ich sollte morgen frei haben. – tvar Konjunktivu II, „mělo by to tak být“, je to v plánu / je to fér
Ich hätte gestern frei haben sollen. – konjunktiv plusquamperfekta TTT *1 = bylo to v plánu, ale nestalo se to

Kombinaci s hätte použijete nejčastěji tehdy, když vyjadřujete, že se něco v minulosti mohlo stát, ale nestalo.

Více informací najdete v těchto článcích:
Konjunktiv
Vedlejší věty # 5 – Věty podmínkové

Pokud by Vám něco nebylo jasné, rád odpovím. 🙂

Děkuji,,,

Würde jsem použít nechtěl, ani nechci,, ptal jsem se spíše na tu otázku " MĚL JSEM MÍT vs MĚL BYCH MÍT",, i klidně v budoucím čase,

Měl jsem mít dovolenou ( dnes, zítra, příští měsíc) ale nemám

Měl bych mít dovolenou ( dnes zítra.....)

  • tak doufám, že dovolenou dostanu…

Ještě jednou děkuji

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Ludwi vložený před rokem

Děkuji,,,

Würde jsem použít nechtěl, ani nechci,, ptal jsem se spíše na tu otázku " MĚL JSEM MÍT vs MĚL BYCH MÍT",, i klidně v budoucím čase,

Měl jsem mít dovolenou ( dnes, zítra, příští měsíc) ale nemám

Měl bych mít dovolenou ( dnes zítra.....)

  • tak doufám, že dovolenou dostanu…

Ještě jednou děkuji

Ale to už jsem odpověděl výše. 🙂

Měl jsem mít dovolenou ( dnes, zítra, příští měsíc) ale nemám.

Ich hätte frei haben sollen. – konjunktiv plusquamperfekta = bylo to v plánu, ale nestalo se to
Lze použít i pro něco, co bylo v plánu, ale sešlo z toho, ještě než se to zrealizovalo. Tedy přesně ono „Měl jsem mít zítra dovolenou, ale nemám.“


Měl bych mít dovolenou ( dnes zítra.....).

Ich sollte morgen frei haben. – tvar Konjunktivu II, „mělo by to tak být“, je to v plánu / je to fér

Ještě jednou děkuji.. jsem jsem si to chtěl ověřit… Opět mi říkají, ( Češi) že je to špatně… Ich hätte..... haben sollen,, že to neznamená měl jsem mít…🤷, Že je správně ich sollte…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Ludwi vložený před rokem

Ještě jednou děkuji.. jsem jsem si to chtěl ověřit… Opět mi říkají, ( Češi) že je to špatně… Ich hätte..... haben sollen,, že to neznamená měl jsem mít…🤷, Že je správně ich sollte…

Ono to vyjádření s hätte většinou naznačuje, že něčeho litujeme, že je to škoda (ale často právě také nesplněný plán), kdežto obyčejné sollte prostě říká „mělo to tak být“.
Ta hranice není někdy úplně ostrá. Když jsem to konzultoval s pár lidmi, včetně vzdělaných rodilých mluvčích, tak říkali, že jde obojí a záleží na úhlu pohledu.
Pokud se toho složitého konjunktivu bojíte, klidně použijte tu jednodušší variantu se sollte. 🙂

Tady máte pár příkladů:
Max Göldi hätte nach wenigen Tagen frei kommen sollen.

Michel Kilo hätte am 19. Oktober frei gelassen werden sollen, aber aufgrund einer neuen Beschuldigung wurde seine Haftzeit verlängert.

Velice děkuji,, jak jsem psal,, ani Němci ninto nedokázali správně vysvětlil,, spíše nevěděli příklad nebo tak… Jinak právě, že částo slyším věty ich sollte,, ale chytřejší Němka mi říkala, máš to správně, ale ich sollte taky budou rozumět:-)

Ještě jednou děkuji, a rád se opět poptám a doučím se dále..

Díky

Ptejte se kdykoli, rád odpovím. 🙂

Hezký večer!

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.