Mein Deutsch

učebnice gramatiky

 

Dobrý den, existuje gramatická učebnice němčiny a lá English grammar in use, tj. vysvětlení nějakého gramatického jevu následované „kupou“ cvičení? Díky.

Dobrý den,
pro jakou úroveň byste to potřebovala? Učebnice pro začátečníky bude jiná než Intermediate.
Například zmiňované EGIU má tři úrovně. (Nehledě na to, že styl jejich cvičení je v dnešní době už poměrně překonaný – mnohem lépe propracovaná je edice Language Practice – viz např. https://www.helpforenglish.cz/…age-practice + https://www.helpforenglish.cz/…age-practice).

Když se podíváte třeba na amazon.de, je tam učebnic gramatiky poměrně dost, ale málokterá obsahuje cvičení. Nebo jsou to pouze cvičení k nějaké učebnici pro děti apod.

Musím říci, že učebnici gramatiky pro němčinu jsem sám kdysi také hledal a co si vzpomínám, tak podobně jako teď nebylo nic moc k sehnání.
Nakonec se ale ukázalo, že pro studium není žádná taková kniha vlastně potřeba. Měl jsem totiž štěstí, že hned na začátku jsem ve veřejné knihovně objevil knihy z vydavatelství CIDEB – http://www.blackcat-cideb.com/…an-catalogue?n=30
Díky těmto knihám, kde jsou po každé kapitole cvičení na mluvení, psaní, slovíčka apod. jsem byl schopný asi po roce mluvit i rozumět na slušné úrovni.
Knihy jsou poutavé a přitom vás nezahltí přemírou slovíček, u každé je nahrávka s celým textem. Četl jsem nejprve úroveň A1 a A2, ale pak jsem zjistil že B1 není o moc složitější (B2 a více v knihovně neměli).
Zhruba po roce jsem zkusil nezjednodušené knihy a zjistil jsem, že kromě toho, že je tam více neznámých slov, nejsou o mnoho těžší než ty zjednodušené.

Může být, že to, co mi pomohlo pochopit gramatiku přirozeně „na pochodu“ byla znalost angličtiny a její velká podobnost s němčinou. Ale to by ve Vašem případě a na Vaší úrovni v angličtině bylo, předpokládám, asi velice podobné.
Ono je to nakonec ve všech jazycích stejné a většina zkušených učitelů se na tom shoduje: co nejvíc číst, poslouchat, sledovat – to pomůže daleko více než samotná gramatika, která se pak naučí a oposlouchá v podstatě „sama“.

Kdybyste měla ještě jakékoli dotazy, klidně se ptejte! :)

Díky za odpověď :-)
Možná jsme se tak úplně nepochopili. Vím, že v dnešní době se tento styl učení se (cvičení na gramatiku) moc nenosí, ale mě vyhovuje a němčina si o to s těmi svými „tabulkami“ tak nějak říká.
Myslela jsem jak pro začátečníky (když vysvětluji příbuzným), tak pro pokročilé (já).
Takže asi něco tak „profláknutýho“ jako Murphy asi nebude, že?
Jinak samozřejmě souhlasím, že je potřeba to všechno kombinovat a čím častěji, tím líp :-)
P.S.: Nevíte o nějakém zdroji NJ zjednodušené četby na netu? Stejně nejvíc bojuji s malou, nebo spíš ne tak širokou slovní zásobou.
Martina

Odkaz na příspěvek Příspěvek od MatanaMartina vložený před 6 lety

Díky za odpověď :-)
Možná jsme se tak úplně nepochopili. Vím, že v dnešní době se tento styl učení se (cvičení na gramatiku) moc nenosí, ale mě vyhovuje a němčina si o to s těmi svými „tabulkami“ tak nějak říká.
Myslela jsem jak pro začátečníky (když vysvětluji příbuzným), tak pro pokročilé (já).
Takže asi něco tak „profláknutýho“ jako Murphy asi nebude, že?
Jinak samozřejmě souhlasím, že je potřeba to všechno kombinovat a čím častěji, tím líp :-)
P.S.: Nevíte o nějakém zdroji NJ zjednodušené četby na netu? Stejně nejvíc bojuji s malou, nebo spíš ne tak širokou slovní zásobou.
Martina

Každému samozřejmě sedí něco jiného, určitě to dělejte tak, jak Vám to vyhovuje. :)
Jak už jsem psal – je poměrně snadné najít knihu s vysvětlením gramatiky pro různé úrovně, těch je spousta, ale cvičení tam nebývají. Ty byste si musela opatřit zase jinde (cvičebnice) nebo třeba vymyslet sama. :-.
Cvičení všeho druhu jsou ale právě ve zjednodušených knihách od CIDEB.

Zjednodušené knihy online moc nebudou – jsou dost drahé na to, aby se dávaly zdarma na net. Nebo jsou uloženy na nelegálních místech a pak můžete mít při jejich hledání víc škody než užitku.

Tady je na ukázku katalog knih od CIDEB:
http://www.blackcat.vicensvives.net/…catalogo.pdf
Jak jsem říkal, v Městské knihovně jich mají poměrně dost – když si sjedete jedou za dva měsíce do Prahy a pár si jich půjčíte, vyplatí se to. :)

Se slovní zásobou bojují podle mne všichni, bývá to spolu s výslovností jedna z nejslabších oblastí, to je normální.

Nakonec jen dovysvětlím svůj postoj ke gramatickým cvičením:
Mám totiž špatnou zkušenost sám se sebou – po 15 letech studia Aj jsem uměl gramatiku na poměrně slušné úrovni, ale ani jsem moc nerozuměl, ani moc nemluvil. A vím, že styl výuky na českých školách bohužel mnohdy vede k tomu, že někteří maturanti si málem ani nekoupí lístek. A ti, kteří jsou na tom lépe, se vypracovali mimo školu čtením, sledováním seriálů nebo hraním PC her. ;-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.