Mein Deutsch

Předložky se třetím pádem

Komentáře k článku: Předložky se třetím pádem

 

zun

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat u předložky VON ve třetí větě je uvedeno: zun dem Abend. Jedná se o zkrácenou formu? Pak by tam ale mělo být zum, nebo zun bez dem. A nebo se mýlím?

Re: zun

ahoj :)
myslím, že sa tu jedná o " tippfehler" :)
von-zu je bežná dvojica predložiek a znamená od-k. Obidve sa spájajú s tretím pádom a to s datívom(teda pre mužský a stredný rod bude DEM a pre ženský DER).
napr: Wir schritten vom Rathaus ZU DEM Supermarkt.
Kráčame od radnice k supermarketu.

A k tomu skrátenému tvaru: ZU DEM je „normálny“ tvar, a ZUM je skrátený. Dem tam byť musí :)

Re: zun

Ne, myslím, že se jedná o překlem „bis zu“ znamená až do, pokud zkracujeme, což je velmi časté v mluvené řeči bylo by to zum (bis zu dem, DEM končí na M, proto tedy zum.)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vondruška vložený před 15 lety

Re: zun

Ne, myslím, že se jedná o překlem „bis zu“ znamená až do, pokud zkracujeme, což je velmi časté v mluvené řeči bylo by to zum (bis zu dem, DEM končí na M, proto tedy zum.)

Re: Re: zun

Děkuji za odpověď. Nějak se v tom motám… ;)

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví jáá

dobrej,
chtěl bych se zeptat, kdy se člen dává a kdy ne…je tam vetě: Jedeš autem? a tam je člen. ae studuji s monikou,jakto že tam není taky člen? díky

Re:

Pokud myslíš, proč není člen ve větě Ich studiere mit Monika, pak je to proto, že před vlastními jmény se člen nedává.

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví pavel7095

ahoj poradil by mi nekdo jak se pouzivaji predlozky se 3 padem se 4 padem a se3a4 padem?? diky

Re: …

Já bych to taky přijala potřebuji se z němčiny vyhrabat aby jsem neměla za 5 ale alespoň za 3 děkuji

PS: Potřebuji doučování z němčiny levně – spěchá jsem okres Karviná – Český Těšín

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví prochor

se 3. a se 4. pádem bych uvítal rád také

Hallo,
předložky se 3. a se 4. pádem bych uvítal rád také… už se těsím, Tom

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví terry

grenzen an

Dobrý den,
potřebovala bych vědět, jak je to se slovesem AN ETW. GRENZEN (hraničit s), jestli po předložce an je 3. nebo 4. pád. Např. Deutschland grentz an der/die Schweiz.
I když se podívám na německé stránky, tak to mají pokaždé jinak. :-(

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.