Mein Deutsch

Zkrácené tvary

 

Zdar, existují ještě nějaká jiná spojení, jako je třeba ve větě:

Wie geht es dir? (po zkrácení)> Wie geht's dir?

že se dají nějaká slova „smrsknout“, teda když bych nepočítal ANS, INS, IM, ZUR, ZUM…?

Moin, samozřejmě že existují, v hovorovém jazyce. Pokud myslíš spojení, tak typická jsou například: Mach's gut! – Měj se hezky! Drž se! Das war's/wär's. – To by bylo všechno.

Jinak v hovorové mluvě se hodně zkracuje, například zájmeno es: Sag's mir! – Řekni mi to!

neurčitý člen – vynechá se „ei-“: so 'n schönes Tier, das ist 'ne andere Frage, Hast du 'nen Hund?

v první osobě jednotného čísla lze u většiny sloves vypustit -e a nově se nemusí psát apostrof: Hab dich! Ich komm gleich!

Aha, no to zajímavé. O hovorové angličtině jsem toho moc neslyšel, jelikož jsem měl na základce němčinu jen 3 roky a na střední už druhým rokem děláme vše, co jsme dělali na základce + další věci, který jsem se sám naučil. Na internetu jsem se koukal pouze na německou gramatiku, ale i tohle je dobré vědět. Mohl by tu taky být nějaký zajímavý článek na hovorovou němčinu. Jinak díky.

Souhlasím, je to zajímavé a je super, že se o to zajímáš:) Na školách se to opravdu neučí, my jsme se to taky neučili. A není za co, mach's gut:)

Das gibt's ja gar nicht! Jak se, prosím, napíše tato věta v nezkrácené formě ( bez apostrofu)? Děkuji

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marcedes vložený před 3 lety

Das gibt's ja gar nicht! Jak se, prosím, napíše tato věta v nezkrácené formě ( bez apostrofu)? Děkuji

Das gibt es ja gar nicht.
Obecně XY's je v němčině zkrácené es.

Viz také např. HABEN (mít) a SEIN (být) v přítomném čase.

No přišlo mi zvláštní, že tam pak zůstanou dvě zájmena „das“ a „es“ :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marcedes vložený před 3 lety

No přišlo mi zvláštní, že tam pak zůstanou dvě zájmena „das“ a „es“ :-)

Das je předmětem vazby es gibt, ve které je podmětem es.
Zájmeno ES.

Das je ale akuzativ. Za sebe bych řekla, že das je předmět a es podmět.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Monikar vložený před 3 lety

Das je ale akuzativ. Za sebe bych řekla, že das je předmět a es podmět.

Ano, máte pravdu, nějak jsem se do toho zamotal. :)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.