*
logo
*
×

Probíhá testovací provoz nového systému. Zobrazit více informací.

Dělení sloves

Vydáno dne 27.03.2013

Jednou z nejdůležitějších kategorií v gramatice jsou slovesa. A abychom se o nich mohli dozvědět co nejvíc, je dobré znát správné názvosloví. Pojmy jako silná a slabá, pravidelná a nepravidelná slovesa jsou nám servírovány poměrně často. Ale jak to s nimi vlastně je a jaké jsou mezi nimi vztahy? Pojďme si to ujasnit.

Dělení sloves

Slovesa v němčině dělíme na dvě základní skupiny. Na slovesa pravidelná a slovesa nepravidelná. Podívejme se na ně podrobněji.

Pravidelná slovesa (Regelmäßige Verben)

Pro zjednodušení jsou to slovesa, která tvoří všechny tvary ve všech osobách, číslech i časech naprosto pravidelně. To znamená, že když se naučíme časovat jedno z nich, umíme tak i všechna ostatní.Slovesům pravidelným se zároveň říká slovesa slabá (Schwache Verben).

Ich zeige dir etwas. TTT
Ich zeigte dir etwas. TTT
Ich habe dir etwas gezeigt. TTT

Nepravidelná slovesa (Unregelmäßige Verben)

U nepravidelných sloves už je to trošku složitější. Platí pro ně, že v minulých časech a často i v přítomném čase mění v určitých případech kmen a vykazují určité nepravidelnosti v porovnání se slovesy pravidelnými. Dělíme je dále na:

  • Silná slovesa (Starke Verben) – poznáme je tak, že v préteritu a často i v perfektu mají změnu v kmeni, oproti přítomnému času. Navíc v préteritu nepřidávají ke kmenu -t-, jako slovesa pravidelná, a v perfektu končí vždy na koncovku -en. (např. kommen – kam – gekommen, essen – aß – gegessen

  • Pomocná slovesa (Hilfsverben) – to jsou pouze tato: haben, sein, werden. Pomocná se jim říká proto, že s jejich pomocí se dají vytvořit různé gramatické varianty ostatních sloves. Takže například slovesa haben a sein používáme na vytvoření prefekta a préterita, slovesa werden a sein na vytvoření pasiva (trpného rodu) a sloveso werden na vytvoření budoucího času.

  • Způsobová (modální) slovesa (Modalverben) – vyjadřují, jakým způsobem se děje určitá činnost. Je jich jen pár, a vyplatí se je umět nazpaměť.
    Jsou to: dürfen TTT, können TTT, mögen TTT, müssen TTT, sollen TTT, wollen TTT. Jejich tvary jsou rozdílné nejen v minulých časech, ale i v přítomném čase.

  • Smíšená slovesa (gemischte Verben) – jedná se o slovesa, která se v některých situacích chovají jako slovesa slabá a v jiných jako slovesa silná. Přesněji, ze slabých sloves si vzala tato slovesa koncovky, ať už v přítomném nebo minulém čase, a ze silných sloves si vzala změnu v kmeni v préteritu a perfektu. Je jich jen pár. (např. kennen – kannte – gekannt, bringen – brachte – gebracht, denken – dachte – gedacht).Články ze stejné rubriky:

Studovala učitelství Německého jazyka pro ZŠ, v rámci studia strávila jeden semestr v rakouském Grazu. Kromě toho byla na ročním Au-pair pobytu v Německu a v současné době pracuje jako ředitelka a lektorka jazykové školy, ve které učí především (ale nejen) německý jazyk.

Komentáře k článku

TémaPřísp.PřečtenoPoslední příspěvek
Nepřečteno Dělení sloves 1 1375 Od knezi poslední příspěvek
před 11 měsíci
© 2012 Vitware s.r.o.

Vyhledávání ve slovníčku ×

Slovíčko nebylo nalezeno